Popularne style Karate

Popularne style Karate

 

Sztuka Walki jaką jest Karate miała swój początek na wyspach RyuKyu na Okinawie. To tam pod wpływem chińskich sztuk walki ewoluowało „Te”. Dziś Karate ćwiczone jest przez ponad 100 milionów osób na całym świecie. Wraz ze wzrostem popularności Karate, zaczęły także pojawiać się różne style i odmiany.

Podczas samej migracji Karate z Okinawy, nauczający wtedy mistrzowie w celu rejestracji swoich szkół obierali inne różne nazwy dla przekazywanego przez siebie Karate.

Na przykład: Kenwa Mabuni rejestrując swoją szkołę nazwał swój styl, jako „Hanko-ryū”, później zmienił nazwę na „Shitō-ryū” w celu uhonorowania swoich nauczycieli: Ankō Itosu i Higaonna Kanryō

 

Shōtōkan

Tak nazywało się pierwsze Dojo stworzone przez nauczającego Karate Gichin Funakoshiego, które powstało w 1936 r. w Mejiro. Funakoshi używał Kanji Shōtō podpisując się pod swoimi kaligrafiami, bądź wierszami, które komponował. Sama nazwa Shōtō oznaczała dźwięk poruszanych przez wiatr sosen. Słowo Kan natomiast oznacza Dom. Shōtō-Kan - taki znak powiesili uczniowie Pana Funakoshiego nad wejściem do jego Dojo celem uhonorowania swojego nauczyciela.

 

!Gichin Funakoshi nigdy nie nazwał w żaden sposób nauczanej przez siebie sztuki, twierdząc, iż to jest po prostu Karate.

 

Shitō-ryū

W 1929 r. Kenwa Mabuni przeprowadził się na stałe do Japonii w celu popularyzacji nauczanego przez siebie Karate. Styl, którego nauczał nazywał się wtedy Hanko-ryū - pół twardy styl. W późniejszym czasie Pan Mabuni zmienił nazwę na Shitō-ryū w celu upamiętnienia swoich nauczycieli. Pierwsze Dojo Shitō-ryū powstało w Osace i to właśnie tam po dziś dzień znajduje się największy ośrodek treningowy tego stylu.

 

Shōrin-ryū

Jest to jedna z najstarszych i najbardziej popularnych odmian Karate praktykowanych na Okinawie. Nazwa Shōrin-ryū został obrana w 1933 r. przez Chosin Chibana, jednakże sam styl jest dużo starszy.

!Kanji Shōrin-ryū oznaczają także Kung Fu, Ryu natomiast oznacza szkołę.

Chosin Chibana wybrał nazwę Shōrin-ryū w celu uhonorowania swojego mistrza Anko Itosu oraz w celu odróżnienia nauczanego przez siebie Karate od innych szkół, które w tamtych czasach odchodziły od tradycyjnego wizerunku sztuki.

 

Chitō-ryū

Styl ten został stworzony przez Tsuyoshi Chitose. Sama nazwa tłumaczy się, jako tysiącletnia chińska szkoła. Samo Chitō-ryū klasyfikowane jest, jako japońska sztuka walki, chociaż wielu praktykujących uważa, iż tak naprawdę jest jej bliżej do szkół z Okinawy. Chitose stworzył swój styl w oparciu tradycyjne formy nauczane na Okinawie, wspierając je wiedzą z zakresu studiowanej przez siebie medycyny. Opracowane przez niego modyfikacje, miały być mniej obciążające dla praktykujących przez długie lata.

 

Uechi-ryū

To kolejny styl tradycyjnego Karate z Okinawy. Sama nazwa tłumaczy się jako „szkoła Uechi”. Na początku styl ten nazywał się Pangai-noon i oznaczał na wpół twardy pół miękki styl. Nazwa Uechi-Ryu została utworzona od nazwiska nauczającego - Kanbun Uechi. Pierwsza szkoła Uechi-ryū powstała w Chinach w Nanjing, jednak Kanbun Uechi po trzech latach nauczania powrócił na Okinawę, zdeterminowany by nie nauczać nigdy więcej po tym jak jego uczeń zabił drugiego człowieka w sporze o ziemię.

 

Gōjū-ryū

Styl ten uznawany jest za jeden z najbardziej tradycyjnych odmian Karate na Okinawie. Nazwę ten wybrał dla nauczanego przez siebie Karate – Chojun Miyagi, którego nauczycielem był Higaonna Kanryō oraz Arakaki Seishō. Pan Miyagi twierdził, że ostatecznym celem Karate jest budowa charakteru i pokonywanie ludzkiej niedoli. Wybrana przez niego nazwa miała oznaczać, iż jego styl jest połączeniem dwóch szkół. Go – Twardy oraz Ju – Miękki.

 

Wadō-ryū

Styl ten został stworzony przez Pana Hironori Ōtsuka, który to był uczniem Gichina Funakoshiego i jednocześnie jedną z pierwszych osób, które otrzymały stopień DAN z jego rąk. Ōtsuka stworzył nauczany przez siebie styl, jako hybrydę Karate Shotokan oraz JuJutsu. Sama nazwa tłumaczy się, jako Szkoła Harmonii. Wartym wspomnienia jest fakt, iż w odróżnieniu od innych szkół Karate, Wadō-ryū posiada tylko 8 stopni DAN.

 

Isshin-ryū

Jest to tradycyjna odmiana Karate praktykowanego na Okinawie. Styl ten został stworzony przez Tatsuo Shimabuku w 1956 roku, jako połączenie Shorin-ryū oraz Gojū-ryū. W 1989 roku zarejestrowanych było 336 szkół Isshin-ryū które w większości zlokalizowane były w USA. Twórca tego stylu popularyzował także korzystanie z broni, takich jak: Tonfa czy Bo.

 

Kyokushin

Odmiana Karate stworzona w 1964 przez Koreańczyka z pochodzenia Ōyama Masutatsu.Nazwa Kyokushin tłumaczy się jako – ostateczna prawda. Idee tego stylu to ciągły rozwój, dyscyplina oraz bardzo ciężki trening. Masutatsu Ōyama był uczniem Gichin Funakoshiego, jednak jego styl Karate opierał się na założeniach ciągłego kontaktu. Ōyama założył swoje pierwsze Dojo w 1954 roku nazywając je swoim nazwiskiem. Podróżował po całej Japonii dając pokazy oraz biorąc udział w wielu walkach. Dużą popularność na zachodzie zyskał po stoczonych walkach z bykami.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl