Jak wybrać Kimono do Judo?

Jak Wybrać kimono do Judo

Podstawowa różnica pomiędzy strojami do innych sztuk walki tj. Karate lub Taekwondo a kimonem do Judo czyli JudoGi to przede wszystkim wytrzymałość. Kontakt w Judo jest zupełnie inny niż w innych sztukach walki, strój poddawany jest licznym szarpnięciom oraz chwytom. Trenujący potrzebuje stroju wytrzymałego, z gęstego materiału oraz posiadającego liczne wzmocnienia.

 

Rozmiar

Wysokim osobom zaleca się dobór stroju o 10-15CM większego w stosunku do wzrostu. Jeśli masz 185CM wzrostu powinieneś nabyć strój w wymiarach 195CM – 200CM. Dlaczego jest to tak ważne? Odpowiednia mobilność oraz JudoGi które nie krępuje ruchów są bardzo istotne podczas kontrolowania ruchów przeciwnika. Z drugiej strony, strój który będzie za duży, będzie się ciągle rozwiązywał i tym samym przeszkadzał jak zbyt małe Gi.

 


Rękawy oraz gruby kołnierz

Upewnij się, że JudoGi które zamierzasz kupić jest odpowiednio skrojone i posiada wzmocnienia w rękawach. Kimono do Judo musi być odporne. Nie próbuj trenowania Judo w stroju do BJJ, jeśli nie skarci Cię trener to w zawodach na pewno nie weźmiesz udziału. Warto zainwestować w strój z odpowiednio wzmocnionym kołnierzem oraz zweryfikować jakość wykonanych szwów.

 


Historia JudoGi

Strój do Judo został stworzony w przez Jigoro Kano który inspirował się strojami ówczesnej straży pożarnej. Stroje były robione tak by sprostać wymaganiom intensywnego treningu i wykonywane były z różnych materiałów. Poniżej zdjęcie JudoGi twórcy Judo – Jigoro Kano. Strój ten wisi w muzeum Kodokan w Japonii.

Jigoro Kano JudoGi

 

JudoGi dla dzieci

Dzieci rosną szybko, w związku z tym nie opłaca się inwestować w strój wykonany z bardzo gęstego materiału wysokiej jakości. JudoGi dla dziecka powinno być wykonane z bawełny i w odróżnieniu od strojów dla dorosłych powinno być lżejsze. Bardzo dobrymi modelami które polecamy dla młodych adeptów Judo są : DAX Bambini oraz DAX Kids.
Pierwszy strój powinien być biały, w razie postępów dziecka można rozważyć zakup drugiego stroju w kolorze niebieskim, oczywistą korzyścią stroju w tym kolorze jest fakt, że po prostu nie widać na nim tak zabrudzeń. Godnym polecenia modelem w tym kolorze jest DAX Kids Blue.

 


Kolor

W odróżnieniu do BJJ w Judo podczas zawodów dozwolone są stroje w kolorach białym i niebieskim. Niektóre szkoły pozwalają na noszenie JudoGi w innym kolorze, oczywiście tylko podczas sesji treningowych. Jeśli rozważasz zakup JudoGi specjalnie na zawody warto wcześniej się upewnić czy twój strój będzie akceptowany podczas zawodów. Na poziomie lokalnym nie powinno być problemu, podczas zawodów na poziomie światowym sędziowie sprawdzą każdy szczegół.

 


Podsumowanie

Zakup JudoGi to zazwyczaj inwestycja na długi czas, warto odpowiednio skonsultować tę decyzję z trenerem!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl