Karategi - Historia stroju do Karate

 

KarateGi Historia

 

Pierwszy raz strój do sztuk walki tzw. DOGI pojawił się w Judo za sprawą twórcy tej sztuki, Pana Jigoro Kano. W czasach poprzedzających powstanie standaryzowanych stroi, praktykujący sztuki walki ćwiczyli w codziennych ubiorach, bądź w lekkich piżamach. Ze względu na charakterystyczne cechy treningu Judo, Jigoro Kano stworzył formalny strój dla ćwiczących, razem z systemem kolorowych pasów, wręczanych ze wzrostem umiejętności ćwiczącego.
Strój do Judo, chociaż podobny wizualnie do stworzonej później KarateGi powstał z dużo gęstszej bawełny (35OZ) i posiadał dużo wzmocnień oraz przeszyć. Zaprojektowane w ten sposób JudoGi miało sprostać wymaganiom treningu Judo.
KarateGi, czyli DOGI dla ćwiczących Karate, wyewoluowało właśnie za sprawą JudoGi. Twórca stylu Karate Shotokan, Gichin Funakoshi prezentując Karate przed japońską publicznością, ćwiczył właśnie w JudoGI. Wartym wspomnienia jest fakt, iż system kolorowych pasów został zaadoptowany także z Judo, przez twórcę Shotokan.


„Mówi się, że podczas pierwszej prezentacji Karate w Kodokan-Tokio, Gichin Funakoshi ćwiczył w tradycyjnym JudoGi…”


! W Polsce KarateGi bywa często nazywane kimonem do Karate. Jest to błędne określenie tego stroju, ponieważ japońskie Kimono (着物?) to tradycyjny strój, służący do codziennego użytku.


Z powodu różnic w sposobie treningu oraz cech charakterystycznych Karate, strój do tej sztuki musiał być lżejszy (maksymalnie 16OZ), a krój musiał pozwalać na pełen zakres szybkich ruchów. Wraz z postępem czasu Karate zyskiwało coraz większą popularność i większe rzesze praktykujących. Wkrótce pojawili się także pierwsi producenci, chcący sprostać oczekiwaniom trenujących.


Dzisiejsze KarateGi


W dzisiejszych czasach Karate praktykuje się na całym świecie. Pojawiło się wiele różnych stylów oraz odmian, wyewoluowały także preferencje ćwiczących. Można powiedzieć, że istnieją trzy główne kroje, jeśli chodzi o wygląd KarateGi; Kata, Europejski oraz Japoński. Chociaż istnieją też stroje zaprojektowane specjalnie dla danego stylu np. Kyokushin.


Krój Japoński posiada krótsze rękawy oraz krótsze spodnie. Dodatkową cechą tego kroju jest także dłuższa klapa, dzięki czemu nie zawija się nad pasem.

Europejski krój wyposażony jest w dłuższe rękawy i nogawki a klapa jest krótsza. Jest to krój stworzony dla celów estetycznych i bardzo często KarateGi te są dużo lepiej wykończone.

Krój Kata jest najrzadziej spotykany. Rękawy i nogawki są tu jeszcze krótsze niż w przypadku projektu japońskiego. Stosowany jest materiał o dużej gęstości, mający podkreślać akustykę technik.
Znakiem postępu czasu są kroje specjalnie stworzone dla zawodników specjalizujących się w kumite. KarateGi te stworzone są z lekkich materiałów i posiadają bardzo luźny krój.


Części KarateGi :

  • Obi - Pas
  • Uwagi – Kurtka
  • Eri – Klapa
  • Sode – Rękaw
  • Shita – Obszycie
  • Zubon – Spodnie


Popularne KarateGi :


W chwili obecnej na rynku dostępnych jest bardzo dużo produktów. Sama cena KarateGi waha się od 50zł w przypadku tanich modeli dla początkujących, do 1100zł w przypadku profesjonalnych stroi produkowanych ręcznie. Najbardziej cenionymi i rozpoznawanymi producentami są : SHUREIDO, HIROTA, TOKAIDO oraz TOKYODO.

 

Jigoro Kano w tradycyjnej JudoGi

 

 

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl