Jigoro Kano - Historia Judo

Judo - Jigoro Kano

 

Był perfekcjonistą i tradycjonalistą, jednocześnie znany był ze swojego innowacyjnego podejścia do życia oraz umiejętności budowania relacji międzynarodowych. Był także znanym nauczycielem oraz ojcem japońskiego sportu, ale przede wszystkim, był twórcą Judo.

Jigoro Kano, urodził się 28 Października 1860 r. w prefekturze Hyogo w Japonii. Przyszedł na świat w okresie dużego niepokoju oraz wielkich zmian polityczno-społecznych w Japonii. Okres ten to zakończenie epoki feudalizmu w Japonii i jednocześnie gwałtowny rozwój nowego, „lepszego” kraju.
Pochodził z zamożnej rodziny, dzięki czemu miał przywilej edukowania się w najlepszych szkołach tamtego czasu. Rodzina Kano trudniła się produkcją Sake, jednak jego ojciec nie odziedziczył rodzinnego interesu, który to został przekazany najstarszemu synowi.
Młody Jigoro Kano był bardzo słabym dzieckiem o małej i wątłej posturze. Bardzo często napastowany był przez silniejszych i większych od siebie rówieśników. Fakt bycia prześladowanym przez inne dzieci popchnął go w kierunku chęci zdobycia umiejętności samoobrony. Pierwszy raz zetknął się z JuJutsu za sprawą Nakai Baisei, który to był strażnikiem Szogunatu oraz znajomym jego rodziny. Wspomniał on, że JuJutsu jest idealną formą wzmacniania ciała oraz sposobem radzenia sobie z większymi napastnikami.

 

 

Obsesja nauki.

 

Tak naprawdę trening JuJutsu rozpoczął w wieku 17 lat, trenując pod okiem Ryuji Katagiri. Niestety, jego nauczyciel uważał, że jest on za młody na poważną naukę niebezpiecznych technik i nauczał on go podstawowych ćwiczeń. Jigoro był jednak bardzo zmotywowany i wciąż poszukiwał dostępu do wiedzy, oraz nauczyciela. Wkrótce poznał mistrza Hachinosuke Fukuda, który nauczał stylu Tenjin Shinyo-Ryu. Metody nauczania Fukudy opierały się na krótkim przedstawieniu technik a następnie ciągłym trenowaniu ich w formach wolnego sparingu. Twierdzi się, że to właśnie wpływ mistrza Fukudy miał spore znaczenie w późniejszym nacisku Kano na trening „randori”. Wkrótce jednak nauczyciel 19 letniego Kano zmarł zmuszając go tym samym do kolejnych poszukiwań nauczyciela.

Kano rozpoczął naukę u kolejnego mistrza stylu Tenjin Shinyo-Ryu, Masamoto Iso. W wieku 21 lat został mistrzem stylu Tenjin, jednak ponowna śmierć ówczesnego nauczyciela  popchnęła go w kierunku poszukiwań nowego mistrza. Jego kolejnym nauczycielem był niejaki Tsunetoshi Iikubo, który to był mistrzem szkoły JuJutsu Kito-Ryu. Metody treningowe Tsunetoshi Iikubo również opierały się na sprawdzaniu technik w wolnych sparingach.

 

 

Własna droga.

 

To właśnie podczas treningu JuJutsu, młody Kano zaczął tworzyć oraz unowocześniać poznawane przez siebie techniki. Podczas treningu w szkołe Tenjin Shinyo-Ryu natknął się na dużo większego i cięższego od siebie Kenkichi Fukushima, z którym ciągle przegrywał sparingi. Kano był bardzo zdeterminowany by pokonać dużo większego od siebie przeciwnika, co pchnęło go w kierunku stworzenia specjalnej na tę okazję techniki – dzisiejsze "Kata Guruma". Inne techniki, które stworzył w tym okresie to "Uki-goshi" oraz "Tsuri-komi-goshi". Na początku celem Kano było unowocześnienie JuJutsu, tak by służyło młodym trenującym nie tylko jak sztuka walki, ale także, jako system ogólnego rozwoju psychofizycznego. Postanowił on poświęcić się nauczaniu swojego  JuJutsu w oparciu o techniki szkoły Kito-Ryu wzbogacając je o dodatkowe reguły rozwoju intelektualnego. W 1882 roku Jigoro Kano wraz z dziewięciorgiem swoich pierwszych podopiecznych rozpoczął zajęcia w świątyni Eishoji. To właśnie tę świątynie uznaję się za miejsce narodzin Judo.

 

 


Narodziny Judo.

 

Oficjalna zmiana z nauczanej przez Kano sztuki walki nie nastąpiła tak od razu. Prowadzone przez niego treningi były tak naprawdę technikami JuJutsu jeszcze przez długi okres. Tak naprawdę, jego ówczesny nauczyciel szkoły Kito-Ryu ciągle doglądał i nadzorował prowadzoną przez niego szkołę, odwiedzając go w świątyni Eishoji trzy razy w tygodniu.

 

! Za nieoficjalny początek Judo uznaje się zwycięstwo w randori Kano nad jego nauczycielem Tsunetoshi Iikubo. 

 

W roku 1883 Kano został zmuszony do opuszczenia świątyni, tym samym otworzył Dojo w swoim prywatnym domu. Było to największe Dojo w tamtym czasie. W roku 1884 oficjalnie zarejestrowane zostało Kodokan Judo. Głównymi założeniami Jigoro Kano było wyeliminowanie niebezpiecznych technik JuJutsu, zaadoptowanie najlepszych rzeczy ze szkół, które poznał oraz stworzenie wszechstronnego systemu rozwoju. Rozwój Judo był bardzo gwałtowny, z małej świątyni posiadającej zaledwie 12 mat do 8 piętrowego budynku, który w dniu dzisiejszym posiada 1200 mat. Dziś Judo praktykowane jest przez blisko 6 milionów osób w około 30 krajach - Dziękujemy!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl