Jak wybrać Kimono do Karate?

Jak wybrać Kimono?

 

Od pewnego czasu zaczęliśmy regularnie otrzymywać pytania typu: „Jak wybrać dobre kimono do Karate?” Według nas najbardziej rzetelną odpowiedzią, jaką można udzielić początkującemu lub osobie, która szuka po prostu stroju to: zapytaj swojego trenera!

 

Bardzo często osoby, które noszą się zamiarem zakupu KarateGi kierują się wynikami w najpopularniejszej wyszukiwarce tylko po to by później ich pociechy przyszły na zajęcia z Karate Tradycyjnego w KarateGi do Kyokushin:)

 

Zacznijmy od najważniejszego; W Polsce przyjęło się nazywać każdy strój do sztuk walki kimonem. I tak, mamy np. Kimono do Karate, Kimono do Judo itp. W jednym z naszych artykułów: Historia KarateGi, wyjaśnialiśmy, iż określenie Kimono jest tak naprawdę nazwą tradycyjnego stroju japońskiego do codziennego użytku. W dosłownym tłumaczeniu Kimono to 着物 „coś do noszenia na sobie”. Strój skonstruowany w charakterze litery T, na zachodzie często kojarzony ze szlafrokiem.

   

Kimono Strój

Chciałbyś w tym ćwiczyć Karate?:)

 

Strój do Sztuk walki - DoGi

Tradycyjny ubiór do sztuk walki to tzw. DoGi i choć można powiedzieć, że są wszystkie wyglądają podobnie, tak naprawdę istnieją spore różnice w zależności od trenowanej sztuki. Osoby praktykujące Karate, trenują w tzw. KarateGi, ale np. Judo ćwiczy się już w tzw. JudoGi. Aikido również posiada specjalny strój tzw. KeikoGi.

 

Jeśli szukacie pomocy przy wyborze JudoGi (kimona do Judo) zapraszamy do naszego artykułu dotyczącego tej kwestii:

Jak wybrać Kimono do Judo?

 

 

Kimono do Karate – KarateGi

Wybór właściwego KarateGi nie powinien ograniczać się tylko do wpisania odpowiedniego hasła w wyszukiwarce. Jest wiele istotnych czynników, którymi powinien kierować się kupujący. W chwili obecnej dostępnych jest wielu producentów, oferujących stroje w różnych krojach z różnych kombinacji materiałów.

 

 

Podstawy

Sam strój do Karate zbudowany jest z podstawowych elementów:

  • Kurtka – górna część KarateGi. W języku Japońskim – Uwagi.
  • Spodnie – Zubon.
  • Pas – Obi. Oprócz oczywistej funkcji utrzymywania stroju we właściwym miejscu, służy także, jako forma określenia stopnia zaawansowania ćwiczącego:)

 

 

Gęstość Materiału

Dostępnych jest kilka różnych ciężkości KarateGi. Wybór uwarunkowany jest przeznaczeniem danego stroju lub stopniem zaawansowania trenującego. Ważnym jest, aby prawidłowo określić ciężkość materiału. Prawidłowo dobrane Gi będzie miało istotny wpływ na jakość treningu.

 

 

Lekkie KarateGi  6OZ - 8OZ

Idealne dla początkującego lub dzieci. Karategi te zbudowane są lekkiego materiału, zazwyczaj w całości z bawełny, chociaż spotykane są połączenia bawełny z poliestrem. Zalety takiego stroju to przede wszystkim cena, niestety wraz z tą spada także wytrzymałość takowego stroju. W związku z tym, że jest to lekki materiał o niskiej gęstości narażony jest bardziej na uszkodzenia. Kolejną istotną zaletą jest szybkość schnięcia takiego Gi. Istnieją także specjalne stroje do treningu kumite o niższej gęstości (5OZ), wykonane z nowoczesnego specjalnie tłoczonego materiału. Godnym polecenia KarateGi dla początkującego lub dziecka są np: DAX Beginner lub TOKAIDO Shoshin

 

 

Średnia ciężkość 8OZ – 10OZ

KarateGi o takiej ciężkości wykonane są już z gęstszego materiału. Ten jest już bardziej odporny na wszelkiego typu uszkodzenia mechaniczne. Stroje o takiej gęstości również idealnie sprawdzają się, jako KarateGi dla początkujących lub dzieci.

Idealnym wyborem dla osoby decydującej się na strój o takich parametrach będzie : TOKAIDO Nissaka oraz model KAITEN Eco lub model DAX Okinawa.

 

 

Ciężkie KarateGi 12OZ – 14OZ

Stroje te są zazwyczaj najdroższe, wiąże się to z faktem użytego materiału wysokiej jakości oraz jego gęstością. KarateGi o takiej ciężkości polecane są osobom, które myślą o wszechstronnym treningu, podczas którego strój może być narażony na wszelkiego typu uszkodzenia. Dodatkowo, istnieją KarateGi o gęstości 12OZ lub więcej oraz odpowiednim kroju, zaprojektowane dla osób koncentrujących się na treningu Kata; Związane jest to z akustyką gęstego materiału. W zależności od trenowanego stylu, bądź rodzaju treningu istnieje kilka polecanych przez nas egzemplarzy o tej gęstości. Jednym z najpopularniejszych modeli do treningu Kata jest w chwili obecnej TOKAIDO Kata Master, natomiast osoby które oczekują od stroju wytrzymałości decydują się na TOKAIDO Tsunami Silver, bądź TOKAIDO Bujin Shiro.

 

     Materiał oraz jego kurczliwość

 

  • KarateGi wykonane z 100% bawełny:

       Istotne zalety: Bardziej chłonne, niepodrażniający materiał, tradycyjne Gi.

       Wady: Podatne na kurczenie w praniu, generalnie droższe.

 

  • KarateGi wykonane z połączenia Bawełna/Poliester:

       Zalety: Zazwyczaj tańsze, szybciej schną, lżejsze.

       Wady: Podatne na uszkodzenia, nienaturalny materiał, gorsza chłonność.

 

  • Gi wykonane z połączenia Bawełna/Wiskoza:

       Zalety: Wytrzymalsze niż poliester, bardziej chłonne, materiał bardziej akustyczny.

       Wady: Łatwo się gniotą, cięższe niż mieszanki poliestru.

 

 

Dobór odpowiedniego kroju

Istotną kwestią jest także wybór odpowiedniego kroju KarateGi. W chwili obecnej istnieje kilka rozpoznawanych standardów. Ważnym czynnikiem jest także trenowany styl Karate. Wspomniane wcześniej KarateGi do treningu Kyokushin charakteryzuje się krótszymi rękawami tzw. ¾ oraz posiada kanji kyokushin na kurtce. W naszej ofercie dostępnych mamy kilka wariantów strojów do Karate Kyokushin.

Warto zastanowić, do jakiego rodzaju treningu ma być przeznaczone dane Gi. Koncentrując się na Kumite należałoby rozważyć strój, który będzie bardzo lekki, jednocześnie skrojony w taki sposób, by nie krępował ruchów podczas szybkich technik. Nowoczesne Gi do kumite wykonane są zazwyczaj ze specjalnie tłoczonego poliestru i posiadają także specjalne otwory wentylacyjne. KarateGi dedykowane do treningu Kata posiadają natomiast krótsze rękawy i nogawki.

 

 

Jak dbać o swoje Gi?

Strój do Karate postrzegany jest przez wiele osób jak ubranie robocze – jest w tym trochę racji. Warto jednak odpowiednio pielęgnować swoje KarateGi tak żeby służyło nam jak najdłużej. Przede wszystkim, nie stosujemy wybielaczy chemicznych! Niszczą one strukturę włókien, osłabiając je i tym samym skracając żywotność naszego Gi. KarateGi pierzemy w chłodnej wodzie, podobnie jak wybielacze, wysokie temperatury nie służą dobrze włóknom. Dobrą praktyką jest namaczanie stroju przed właściwym praniem. W ten sposób rozmiękczamy trwalsze zabrudzenia. Jeśli chcemy, aby nasze KarateGi zachowało swoją wytrzymałość unikamy także prasowania stroju. Eliminowanie zagięć po praniu powinno odbywać się poprzez prawidłowe suszenie oraz późniejsze składanie Gi.

 

 

Mamy nadzieję, że ten krótki przewodnik pomoże wielu osobom w kwestiach związanych z doborem stroju lub jego pielęgnacją. 

OSS.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl