Blog chmura tagów
Gichin Funakoshi - Historia Karate Shotokan 3

Gichin Funakoshi - Historia Karate Shotokan


Jeśli istnieje jedna osoba której nazwisko jest najbardziej znane w historii Karate to będzie to właśnie Gichin Funakoshi. Dzisiejsza popularność Karate na świecie to właśnie jego zasługa, nie na darmo mówi się o nim „Ojciec Karate”.
Gichin Funakoshi przyszedł na świat, jako wcześniak w miejscowości Shuri w Okinawie w roku 1868. Przed zmianą nazwiska na Funakoshi, jego rodzina nazywała się Tominakoshi. Był słabym i chorym dzieckiem. Naukę sztuk walki rozpoczął w szkole podstawowej jako element przeciwdziałania słabościom jego organizmu. 11 letni Gichin rozpoczął naukę Karate u zaprzyjaźnionych nauczycieli Anko Itosu oraz Anko Azato. W ówczesnym czasie nauka sztuk walki była zabroniona, aczkolwiek wiele osób trenowało w ukryciu mimo tego. Pod koniec wieku zakaz został zniesiony i nastąpił gwałtowny wzrost popularności Karate głównie dzięki wysiłkom Anko Itosu który nauczał nawet w szkołach.

 


Sensei Gichin Funakoshi


W młodości Funakoshi trenował dwa odrębne wówczas style Shōrei-ryū oraz Shōrin-ryū i zanim wkroczył w wiek dorosły był już mistrzem obydwu szkół. Funakoshi wyróżniał się tak bardzo, że gdy książę Japonii Hirohito przybył z odwiedzinami na Okinawę, Funakoshi został poproszony o zaprezentowanie trenowanej przez siebie sztuki przed monarchą. W 1922 r. Funakoshi został zaproszony do Japonii przez Japońskie Ministerstwo Edukacji w celu zaprezentowania Karate w Japonii. Tak rozpoczęła się nowa era w historii Karate. Japończycy byli tak mocno zafascynowani sztuką zaprezentowaną przez Funakoshiego, że został poproszony o zostanie w Japonii w celu nauczania Karate.
Po przeprowadzce do Japonii bardzo szybko pozyskał uczniów, głównie z uniwersytetów w TOKIO i okolic. Na początku zamieszkiwał w akademiku gdzie za dnia wykonywał prace porządkowe a popołudniami nauczał. W krótkim czasie stworzył swoje własne Dojo.

 


Rozwój Karate


Sensei Funakoshi przyczynił się do rozwoju Karate z wielu powodów. Przede wszystkim przystosował metody treningowe tak by Karate było dostępne dla każdego, niezależnie od wieku, płci czy naturalnych predyspozycji. Zmienił także znaczenie słowa „Kara” z „chińska” na „pusta” co miało być ukłonem w stronę Japonii, dodatkowo zmienił także nazwy wielu form Kata, czyniąc je bardziej dostępnymi dla trenujących w Japończyków.

 


Uczniowie


Gichin Funakoshi wykształcił wielu mistrzów, podczas swoich podróży po Japonii zawsze otaczał się tymi samymi ludźmi. Byli to : Takeshi Shimoda , Hinori Othsuka (późniejszy twórca Karate Wado-Ryu), Shigeru Egami oraz Gigo Yoshitaka Funakoshi – Jego syn. Gigo miał również bardzo duży wpływ na rozwój Karate w tym czasie i wiele osób trenujących wówczas z Sensei Funakoshi twierdziło, że nie ma lepszej osoby która będzie mogła kontynuować nauczanie sztuki. Niestety Gigo Funakoshi zmarł na gruźlicę w wieku 39 lat.

Gigo FunakoshiGigo Funakoshi

 

Shotokan


Nazwa Shotokan powstała z połączenia słów „Shoto” (falujące sosny) pseudonimu, którym posługiwał się Gichin Funakoshi podczas pisania swoich poezji, oraz słowa „Kan” – dom , budynek. Wartym dodania jest fakt, że sam Funakoshi do końca swych dni twierdził, że uczy tylko i wyłącznie Karate, nazwę tę natomiast, wymyślili jego uczniowie. Na początku dotyczyła ona tylko i wyłącznie Dojo w którym nauczał mistrz. Później zaczęto określać w ten sposób jego Karate.


Gichin Funakoshi był człowiekiem bardzo szlachetnym, wierzył i wpajał swoim uczniom, iż esencją wszystkiego jest pokora. Szczerze wierzył, że potrzeba całego życia, żeby osiągnąć mistrzostwo w paru formach Kata. Wielokrotnie podkreślał, że Karate to nie sport oraz, że Kata to Karate.

Gichin Funakoshi

Komentarze do wpisu (3)

19 sierpnia 2019

Bardzo fascynująca osoba, poglądy.

19 sierpnia 2019

Jak czytam życiorys Senseia to czuje szacunek i podziw .

19 sierpnia 2019

Jak czytam życiorys Senseia to czuje szacunek i podziw .

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl