Gichin Funakoshi - Historia Karate Shotokan

Gichin Funakoshi - Historia Karate Shotokan


Jeśli istnieje jedna osoba której nazwisko jest najbardziej znane w historii Karate to będzie to właśnie Gichin Funakoshi. Dzisiejsza popularność Karate na świecie to właśnie jego zasługa, nie na darmo mówi się o nim „Ojciec Karate”.
Gichin Funakoshi przyszedł na świat, jako wcześniak w miejscowości Shuri w Okinawie w roku 1868. Przed zmianą nazwiska na Funakoshi, jego rodzina nazywała się Tominakoshi. Był słabym i chorym dzieckiem. Naukę sztuk walki rozpoczął w szkole podstawowej jako element przeciwdziałania słabościom jego organizmu. 11 letni Gichin rozpoczął naukę Karate u zaprzyjaźnionych nauczycieli Anko Itosu oraz Anko Azato. W ówczesnym czasie nauka sztuk walki była zabroniona, aczkolwiek wiele osób trenowało w ukryciu mimo tego. Pod koniec wieku zakaz został zniesiony i nastąpił gwałtowny wzrost popularności Karate głównie dzięki wysiłkom Anko Itosu który nauczał nawet w szkołach.

 


Sensei Gichin Funakoshi


W młodości Funakoshi trenował dwa odrębne wówczas style Shōrei-ryū oraz Shōrin-ryū i zanim wkroczył w wiek dorosły był już mistrzem obydwu szkół. Funakoshi wyróżniał się tak bardzo, że gdy książę Japonii Hirohito przybył z odwiedzinami na Okinawę, Funakoshi został poproszony o zaprezentowanie trenowanej przez siebie sztuki przed monarchą. W 1922 r. Funakoshi został zaproszony do Japonii przez Japońskie Ministerstwo Edukacji w celu zaprezentowania Karate w Japonii. Tak rozpoczęła się nowa era w historii Karate. Japończycy byli tak mocno zafascynowani sztuką zaprezentowaną przez Funakoshiego, że został poproszony o zostanie w Japonii w celu nauczania Karate.
Po przeprowadzce do Japonii bardzo szybko pozyskał uczniów, głównie z uniwersytetów w TOKIO i okolic. Na początku zamieszkiwał w akademiku gdzie za dnia wykonywał prace porządkowe a popołudniami nauczał. W krótkim czasie stworzył swoje własne Dojo.

 


Rozwój Karate


Sensei Funakoshi przyczynił się do rozwoju Karate z wielu powodów. Przede wszystkim przystosował metody treningowe tak by Karate było dostępne dla każdego, niezależnie od wieku, płci czy naturalnych predyspozycji. Zmienił także znaczenie słowa „Kara” z „chińska” na „pusta” co miało być ukłonem w stronę Japonii, dodatkowo zmienił także nazwy wielu form Kata, czyniąc je bardziej dostępnymi dla trenujących w Japończyków.

 


Uczniowie


Gichin Funakoshi wykształcił wielu mistrzów, podczas swoich podróży po Japonii zawsze otaczał się tymi samymi ludźmi. Byli to : Takeshi Shimoda , Hinori Othsuka (późniejszy twórca Karate Wado-Ryu), Shigeru Egami oraz Gigo Yoshitaka Funakoshi – Jego syn. Gigo miał również bardzo duży wpływ na rozwój Karate w tym czasie i wiele osób trenujących wówczas z Sensei Funakoshi twierdziło, że nie ma lepszej osoby która będzie mogła kontynuować nauczanie sztuki. Niestety Gigo Funakoshi zmarł na gruźlicę w wieku 39 lat.

Gigo FunakoshiGigo Funakoshi

 

Shotokan


Nazwa Shotokan powstała z połączenia słów „Shoto” (falujące sosny) pseudonimu, którym posługiwał się Gichin Funakoshi podczas pisania swoich poezji, oraz słowa „Kan” – dom , budynek. Wartym dodania jest fakt, że sam Funakoshi do końca swych dni twierdził, że uczy tylko i wyłącznie Karate, nazwę tę natomiast, wymyślili jego uczniowie. Na początku dotyczyła ona tylko i wyłącznie Dojo w którym nauczał mistrz. Później zaczęto określać w ten sposób jego Karate.


Gichin Funakoshi był człowiekiem bardzo szlachetnym, wierzył i wpajał swoim uczniom, iż esencją wszystkiego jest pokora. Szczerze wierzył, że potrzeba całego życia, żeby osiągnąć mistrzostwo w paru formach Kata. Wielokrotnie podkreślał, że Karate to nie sport oraz, że Kata to Karate.

Gichin Funakoshi

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl