Dojo w sztukach walki

Dojo w sztukach walki

     

W świecie sztuk walki słowo Dojo jest bardzo popularne.  Samo określenie 道場 Dōjō pochodzi z języka Japońskiego i dosłownie oznacza miejsce gdzie praktykujemy drogę „do”. W przeszłości określenie Dojo było ściśle powiązane ze świątynią, w której praktykowano medytację.  Te jednakże, nazywają się obecnie Zendo.

 

! Tradycyjne grupy Zen nadal korzystają z nazwy Dojo.

 

Termin Dojo wywodzi się z Sanskrytu, gdzie oznaczał miejsce przebudzenia. Japońskie kanji „Do” skonstruowane jest z dwóch symboli. Pierwszy przedstawia człowieka idącego drogą, drugi natomiast obrazuje ludzkie gardło, które to reprezentuje esencję życia.

Na zachodzie pojęcie „Dojo” jest ściśle kojarzone z tradycyjnym sztukami walki i stosowane jest w sytuacji, gdy mówi się o miejscu, w którym ćwiczący trenują daną sztukę walki.

W Japonii „Dojo” uznawane jest za miejsce wyjątkowe, w którym obowiązują specjalne reguły oraz odpowiedni kodeks. Przede wszystkim wejście do Dojo wiąże się ze ściągnięciem obuwia, a w tradycyjnych japońskich szkołach, praktykuje się także zwyczaj czyszczenia dojo nazywany „Sōji”

 

Sōji

Oprócz oczywistych korzyści higienicznych zwyczaj ten pomaga także w budowaniu przekonania, iż pielęgnowane przez ćwiczących miejsce jest rzeczywiście wyjątkowe i należy się mu specjalny szacunek. W dzisiejszych czasach Sōji praktykuje się coraz rzadziej, związane jest to przede wszystkim z faktem, iż coraz mniejsze rzesze trenujących mają dostęp do tradycyjnych Dojo.

 

Dojo

Większość tradycyjnych Dojo zbudowanych jest w oparciu o standardowy schemat podziału Kamiza/Shimoza oraz Joseki/Shimoseki.

 

Shōmen

Przód – Front Dojo

 

Kamiza 上座

Znajduje się we frontalnej części Dojo. Miejsce najwyższego honoru oraz zaszczytu. Tradycyjnie to właśnie tam znajdowała się kaplica shinto, zwana kamidana. Ważnym jest fakt, iż nie jest to miejsce religijnego kultu, a wyraz szacunku i oddania dla twórcy lub nauczyciela danego stylu. Kamiza bardzo często znajduje się na podwyższeniu a kamidana to najczęściej zdjęcie bądź portret mistrza danej sztuki

 

Joseki

Oznacza najlepsze miejsce. To tutaj siada prowadzący mistrz oraz najbardziej zaawansowani studenci.

 

Shimoza

Niższy poziom, używany podczas pokłonów przed i po rozpoczęciu treningu, a także, jako miejsce w którym nauczyciel prezentuje, bądź tłumaczy techniki.

 

Shimoseki

Miejsce gdzie zasiadają uczniowie o niższych stopniach.

 

Hombu Dojo

Jest to główne Dojo danego stylu bądź sztuki walki. Centralny ośrodek nauczania w którym bardzo często prowadzone są kursy instruktorskie. Niektóre Hombu Dojo konkretnej sztuki posiadają swoje nazwy własne. Na przykład :

  • Aikido - Aikikai Hombu Dōjō 
  • Judo - Kodokan
  • Kendo - Noma dojo

 

McDojo

Jest to stosunkowo nowy termin, który został stworzony na zachodzie. Określenia McDojo używa się w przypadku szkół, które tak naprawdę mało mają wspólnego ze sztukami walki. Tradycyjne formy i sposoby nauczania są zastępowane tu karykaturalnymi substytutami, nie mającymi w ogóle nić wspólnego z realnym stylem bądź sztuką. McDojo to bardzo często miejsce gdzie główny nauczyciel każe tytułować się mistrzem tak naprawdę nie posiadając ku temu żadnych kompetencji.

 

 

  

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl